استفاده از کفشهای پاشنه بلند و چند نکته ی مهم

زن بارداری که کفش پاشنه بلند می پوشد، همیشه در معرض خطر سقط جنین است. رباط ها در قسمت پایینی کمر و پاها در هنگام بارداری شل می شوند. همچنین، رباط ها شل تر می شوند که ممکن است منجر به کشش عضلات و ناپایداری شود. درست مانند پشت و شکم، رباط های موجود در مچ پا و ساق پا به دلیل هورمون های ناشی از حاملگی، شل می شوند. دلایلی بسیاری وجود دارد که چرا باید در طول بارداری کفش های پاشنه بلند را کنار بگذارید، زیرا ممکن است ناراحتی ها و خطرات خاص خود را به همراه داشته باشند. بسیاری از زنان در طول نه ماه بارداری کفش های پاشنه دار می پوشند؛ اما پزشکان اکیداً توصیه هایی خلاف آن دارند و دلایل خوبی هم ارائه می دهند!

زیرا این توجه آن ها بسیار کوتاه مدت است و بعد از آن ممکن است توجه آن ها به کس دیگری جلب شود. با این حال، کفیهایی که کمتر استفاده میکنید و این که تمام وزن شما روی آن قرار ندارد میتواند برای مدت طولانیتری سالم بماند و وقتی احساس میکنید دیگر خاصیت ضربه گیری مورد نیاز شما را ارائه نمیدهد، یا به سادگی تنها برای دلایل بهداشتی آن را تعویض کنید. این کفی های شفاف، خود را با فرم های مختلف پا وفق می دهند، از لیز خوردن شما جلوگیری می کنند و هم چنین شما می توانید بارها از آن استفاده کنید. بعضی خانم ها نمی توانند در چنین موقعیتی تعادل خود را حفظ کنند. پاشنه های باریکتر، پشتیبانی کمتری از بدن شما می کنند و حفظ تعادل با آنها سخت تر است. اگر برای حفظ ظاهر دلخواه مجبور هستید که کفش پاشنه دار بپوشید، سعی کنید بیشتر اوقات را بنشینید.

آیا پوشیدن کفش پاشنه دار در دوران بارداری موجب بروز واریس می شود؟ آیا برای هر جفت کفش به کفی متفاوتی نیاز دارم؟ آیا پوشیدن کفش پاشنه بلند در دوران بارداری بی خطر است؟ پوشیدن کفش هایی با پاشنه کوتاه در طول سه ماهه اول بارداری می تواند بی خطر باشد، پس از این مدت جریان هورمون ها افزایش می یابد و عضلات شما شروع به کشیدگی می کنند. اگر در طول روز مجبور هستید کفش پاشنه دار بپوشید، سعی کنید استراحت های کوتاهی داشته باشید. این منجر به گرفتگی عضلات می شود که ممکن است در طول حاملگی تشدید شود. ممکن است دریابید که بخش هایی از پای شما از کفش پهنتر و عریض تر است.

کفشی بخرید که راحت باشد و بندهای تنگی روی پای شما نداشته باشد. سعی کنید کفشی با پاشنه کوتاه و پهن تر بپوشید. وضعیت غیر طبیعی کفش های پاشنه بلند، قوس کف پا را تحت فشار قرار می دهد؛ به طوری که پا همواره به سمت پایین قرار می گیرد. در رابطه با مضرات کفش پاشنه بلند برای پا باید گفت که، استفاده طولانی مدت از کفش های پاشنه دار، سبب ایجاد فشار ثابتی بر روی ماهیچه ها، استخوان ها، بافت های ناحیه پا و مچ پا می گردد؛ فشار وارد شده به این نواحی، منجر به ایجاد درد مزمن یا آسیب ناگهانی پا می شود که ممکن است برای حصول بهبودی، نیاز به جراحی داشته باشد. همچنین کفشهای پاشنه پهن، برای قدم برداشتن بر روی سنگفرشهای ناهموار و کفپوشی ناصاف مناسبتر هستند. سربازان سوار بر اسب ایران باستان، کفشهای پاشنه بلند میپوشیدند تا پایشان روی رکاب ثابت بایستد. بیبیسی نوشت: باور کردنش سخت است اما اولین کفشهای پاشنهبلند در واقع نوعی پایافزار نظامی بودند.