عوارض و مضرات پوشیدن کفش پاشنه بلند و پاشنه دار

امروزه با کمک برنامههای کامپیوتری و شبیهسازی پای هر فرد، کفش پاشنهبلند مناسب او طراحی و ساخته میشود. بیبیسی نوشت: باور کردنش سخت است اما اولین کفشهای پاشنهبلند در واقع نوعی پایافزار نظامی بودند. اولین چیزی که باید رعایت کنید این است که در یک مسیر مستقیم گام بردارید، در ذهنتان یک خط مستقیم ترسیم کنید و سعی کنید در امتداد همان خط گام بردارید. زمانی که در یک ملاقات کاری یا مهمانی نیازی به پاشنه های بلند و اضافی ندارید، Kitten Heels یک انتخاب ایده آل خواهد بود. وقتی شاهعباس اول، پادشاه ایران دریافت که نبرد با نیروهای عثمانی نیاز به قدرت بیشتری دارد، در پی جلب حمایت نیروهای غربی فرستادگان پاشنهبلندش را به اروپا روانه کرد و از همانجا بود که مد کفش پاشنه بلند شروع شد. این مدل از کفشهای پاشنه بلند، بندی دارند که به دور پاشنه میپیچد. خانمها اکثرا دنبال کفشهایی هستند که پاشنه آنها در امتداد ساق پا قرار دارند، اگرچه خانمها دوست دارند کفشهای پاشنه بلند ظریف بپوشند چون پاها را کشیدهتر و باریکتر نشان میدهد؛ اما کفشهای مثل stiletto نمونه کفشهایی هستند که باعث میشود به مچ پا و پاشنه پا فشار وارد کند.

صاحب آن باید دو خدمتکار در دو طرف خود داشت که بتوانند او را سرپا نگه دارند مبادا درکانال سرنگون شود. بزنگاه تاریخی کفش پاشنه بلند زمانی بود که پادشاه فرانسه، لویی چهاردهم هوس کرد چنین کفشهایی بپوشد. کفش پاشنه بلند ؛ مُدی که مردان سرباز ایران باستان آن را آغاز کردند ! ممکن است به این دلیل باشد که کفش پاشنه بلند در حین راه رفتن، حرکت را به حداقل می رساند و بنابراین باعث کاهش مقدار جریان خون می شود که موجب بروز مشکل وریدی خواهد شد. هرچه پاشنه بلندتر بود، لباس بلندتر و تزئینشدهتری لازم بود که آنها را بپوشاند و خدمتکاران بیشتری برای کمک به راه رفتن لازم داشتند. اوایل ۱۶۰۰ میلادی پارسیان و عثمانیهای غرب آسیا اسبسواران قهاری بودند که در تمام نبردهایشان بر زین اسبهایشان سوار بودند. کفش پاشنه بلند بر اساس اندازه پاشنه انواع مختلفی دارد یکی ازانواع مدل های کفش پاشنه بلند به نام استیلیتو معروف است کفش استیلتو نوعی کفش پاشنه بلند است که در سال 1953 میلادی در ایتالیا طراحی و ساخته شد.پاشنه این کفش، بسیار نازک و مانند تیغه چاقو و خنجر استیلتو است.در ایتالیا گونه ای خنجر ساخته می شود که به استیلتو مشهور است علت نام گذاری این مدل کفش پاشنه دار نیز همین است پیشنهاد می شود اگر قد شما بلند است ویا راه رفتن با کفش پاشنه بلند برای شما دشوار است از این مدل کفش پاشنه دار استفاده نکنید،بهترین گزینه برای شما خریداری کفش پاشنه بلند مدل کوبایی ویا کفش پاشنه ویرگولی می باشد.( پاشنه ی کوبایی را در بیشتر مدل های کفش پاشنه بلند آکسفورد مشاهده می کنید .) افرادی که زمان پوشیدن کفش پاشنه بلند احساس خستگی می کنند بهتر است از کفش پاشنه دار مدل بلاک استفاده کنند زیرا این مدل کفش زنانه طوری طراحی شده که وزن بدن را روی پا به شکل درستی تقسیم می کند و فشار را از روی پنجه برمی دارد .کفش پاشنه بلند بیشتر برای مهمانی های شبانه کاربرد دارد هر چند که بعضی بانوان برای ایجاد استایلی شیک به صورت روزمره هم از آن استفاده می کنند .

شاید این نقلقول معروف را شنیده باشید “من ممکن است که بدن ضعیف و ناتوان زنانه داشته باشم اما قلب و دل شاهانهای دارم” خوب اینطور که معلوم است الیزابت اول علاوه بر این، کفشهای مردانه شاهانه را هم به پا داشته است. داستان از آنجا شروع شد که در سال ۱۹۵۳، طراح ایتالیایی، کفشی طراحی کرد که پاشنهٔ خیلی نازکی داشت و این پاشنه به نظر او شبیه تیغه چاقو یا خنجر بود. اوایل ۱۸۰۰ میلادی، مردان شلوارهای تنگ میپوشیدند، شبیه جینهای تنگی که تا مچ پا بودند و حلقهای که کف پا قرار میگرفت. لویی چهاردهم به فواید افزایش قد و قامت خود پی برد و چنان که مشهور است یک جفت کفش پاشنه قرمز به پا میکرد (مدی که سالها بعد در قرن بیستم، منبع الهام کریستین لوبوتین، طراح کفشهای زنانه شد).

بنابراین، پوشیدن کفشهای پاشنهدار به طور سنتی نشان میدهد که پوشنده دارای ثروت قابل توجهی است. تا حدود سال ۱۹۵۰، پاشنهها بیشتر از چوب ساخته میشدند، با بافتی بر حول محور اصلی که تا جایی که امکان داشت آن را محکم میکرد. دقت کنید برای انتخاب صندل هم سراغ صندل های تخت با دست کم 2 تا 3 سانت پاشنه بروید و استانداردهای لازم را برای کفش تان رعایت کنید. همچنین کفی در کفشهای پاشنه بلند باید ضخامت بیشتری نسبت به سایر کفشها داشته باشد تا بتواند قوس زیاد موجود در کف کفشهای پاشنه بلند را پوشش دهد. البته مطالعات زیادی شده و این نتیجه به دست آمده که کفش پاشنه بلند اثری روی افزایش قوس کمر نداشته ولی با این حال چون تغییر بیومکانیک ایجاد شده باعث افزایش فشار کاری عضلات راست کننده ستون فقرات می شود و کمر درد به عارضه ای شایع در زنانی که کفش های پاشنه بلند می پوشند تبدیل می شود.